PIT-11 a rozliczenie roczne z działalności

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie wystawia dla siebie na koniec roku PIT-11. Taki obowiązek mają przede wszystkim firmy, zatrudniające pracowników na umowę o pracę lub umowę zlecenie/dzieło.

Właściciel jednoosobowej firmy bez względu na to czy prowadzi księgowość na zadach ogólnych w postaci podatkowej książki przychodów i rozchodów, czy też rozlicza się na ryczałcie prowadząc ewidencję przychodów, ma obowiązek sporządzić roczne rozliczenie działalności. W oparciu o szereg wyliczeń sporządzonych na podstawie posiadanych dokumentów przedsiębiorca sporządza PIT-roczny.

Wygodną i oszczędną metodą, aby temu sprostać jest skorzystanie z księgowości internetowej IFIRMA.PL. Dzięki aplikacji użytkownik otrzymuje automatycznie szereg informacji i deklaracji jak np.: zestawienie KPiR wraz z roczną inwentaryzacją (remanent), PIT-5/PIT-5L, ZUS DRA, dane dotyczące zapłaconych zobowiązań wobec ZUS i US. Wszystkie te informacje są podstawą do sporządzenia deklaracji rocznej przez podatnika.

Kompletnym rozwiązaniem wykorzystywanym do rocznych rozliczeń podatkowych jest serwis PITroczny, udostępniony przez IFIRMA. W szczególności klienci, którzy posiadają konto w opcji księgowości internetowej w serwisie IFIRMA.PL uzyskują możliwość eksportu z niego swoich danych podatkowych na konto w serwisie PITroczny.pl, co skutecznie automatyzuje proces sporządzenia deklaracji rocznej.


Autor: Mariusz Łoś – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Biuro rachunkowe
już od 89zł/mc.

  • Jednolity Plik Kontrolny bez dodatkowych opłat.
  • Pełna odpowiedzialność za prowadzoną dokumentację.
  • Wygodne formy dostarczania dokumentów (online, poczta, kurier)

dowiedz się więcej