7 kwestii, o których warto pamiętać

na początku 2018 r.

Do końca roku zostało jeszcze tylko kilka dni. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i jakie dopełnić obowiązki podatkowe, aby dobrze rozpocząć 2018 rok.

Przygotowaliśmy dla Ciebie małą ściągę.

Ostatnia chwila na firmowe wydatki

Choć do końca roku zostało jeszcze tylko kilka dni, dobrze jest pomyśleć o zrobieniu większych, firmowych zakupów – na przykład zakupie sprzętów biurowych lub przedłużeniu abonamentów. Dzięki temu, jeśli rozliczasz się skalą podatkową lub liniowo, możesz obniżyć podatek dochodowy do zapłaty za 2017 rok.

Ważne, aby dany koszt można było zakwalifikować jako koszt uzyskania przychodu, a więc:

  • musi on być rzeczywiście poniesiony i mieć bezpośredni wpływ na uzyskany przychód,
  • musi być udokumentowany fakturą lub innym dokumentem księgowym,
  • nie może być wymieniony w art. 23 ustawy ust. 1 ustawy o PIT (jest to lista wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodu).

Przeczytaj więcej: ABC księgowości – koszty uzyskania przychodu

Co więcej, takie wydatki zazwyczaj pozwalają także obniżyć VAT od sprzedaży. Zaoszczędzoną na podatkach kwotę można przeznaczyć na rozwój firmy, urlop lub poduszkę finansową.

Pamiętaj o remanencie

Przedsiębiorcy prowadzący Książkę Przychodów i Rozchodów mają obowiązek sporządzenia na koniec roku remanentu (spisu z natury).

Obowiązek sporządzenia remanentu dotyczy zarówno firm handlowych, jak i firm świadczących usługi. W firmie, która nie ma na stanie towarów handlowych (a tak się często zdarza w branżach związanych z usługami) wartość remanentu wynosi 0 zł i też powinna być wpisana do księgi.

Po sporządzeniu spisu z natury, należy go wycenić. Wartość remanentu ma bezpośredni wpływ na roczne zeznanie podatkowe, ponieważ odpowiednio powiększa i pomniejsza poniesione w trakcie roku koszty uzyskania przychodu.

Przeczytaj więcej: Jak sporządzić remanent na koniec 2017 roku?

Złóż szybciej PIT za 2017 rok

Przedsiębiorcy rozliczający się Książką Przychodów i Rozchodów mają czas na złożenie rocznego zeznania podatkowego do 30 kwietnia 2018 r. Warto jednak pomyśleć o złożeniu PIT do 20 stycznia.

Termin 20 stycznia jest ostatnim dniem na uregulowanie zaliczki na podatek dochodowy za poprzedni miesiąc lub kwartał. Jeśli przedsiębiorca złoży w tym czasie zeznanie roczne, to nie będzie musiał płacić zaliczki – zamiast zaliczki zapłaci po prostu podatek wyliczony w zeznaniu.

Może się okazać, że z wyliczenia PITa rocznego wyjdzie niższa kwota podatku dochodowego za dany rok (niższa niż kwota zaliczki za grudzień lub IV kwartał). Nie zawsze jednak tak jest, a tylko w przypadku korzystania z ulg lub jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem.

Szybsze złożenie zeznania oznacza też szybszy zwrot podatku. Zgodnie z przepisami urząd skarbowy ma trzy miesiące na rozliczenie każdego podatnika i wypłacenie ewentualnego zwrotu podatku od momentu złożenia zeznania.

Sprawdź: Co można odliczyć od podatku w działalności gospodarczej?

Zastanów się nad zmianą formy opodatkowania

Koniec roku to czas różnych podsumowań i analiz, także tych finansowych. Warto przeanalizować finanse swojej firmy i zastanowić się nad zmianą formy opodatkowania na taką, która będzie bardziej opłacalna. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności przedsiębiorcy mają do wyboru trzy podstawowe opcje opodatkowania: skalę podatkową, podatek liniowy lub ryczałt ewidencjonowany.

I tak, przykładowo, skalę podatkową warto wybrać, gdy firma ponosi wiele kosztów, a przedsiębiorca chce skorzystać z ulg w zeznaniu rocznym. Z kolei podatek liniowy to dobra opcja, gdy możliwe jest przekroczenie drugiego progu podatkowego w skali podatkowej, a przedsiębiorca nie planuje rozliczania ulg w zeznaniu rocznym lub rozliczania się wspólnie z małżonkiem.

Przeczytaj więcej: Formy opodatkowania – którą wybrać? Praktyczny poradnik

Chcesz więcej informacji księgowych?

ODWIEDŹ NASZEGO BLOGA

Zapoznaj się ze zmianami przepisów na 2018 r.

W natłoku obowiązków łatwo się pogubić i przeoczyć ważne informacje, na przykład o zmianach podatkowych dla przedsiębiorców w 2018 r. Tymczasem w przyszłym roku czeka nas prawdziwa rewolucja – m.in. Jednolity Plik Kontrolny, nowe zasady opłacania ZUS i zmiany w przepisach dotyczących zatrudnienia małżonka.

Warto zapoznać się ze zmianami, aby uniknąć ewentualnych kłopotów!

Sprawdź: 12 zmian w prawie dla przedsiębiorców, które wejdą w życie w 2018 r.

Przygotuj się do JPK

Od przyszłego roku wszystkie firmy zarejestrowane do VAT zostaną objęte obowiązkiem wysyłania dodatkowej ewidencji podatkowej, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego. JPK to zbiór danych finansowych, m.in. ewidencja zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), które należy przesyłać do urzędu skarbowego w wersji elektronicznej, przy użyciu podpisu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego.

Co ważne, JPK_VAT należy wysyłać co miesiąc i dotyczy to także przedsiębiorców, którzy rozliczają się kwartalnie. Za niezrealizowanie obowiązku będą grozić sankcje karno-skarbowe.

Choć termin dostarczenia JPK_VAT za styczeń upływa dopiero 25 lutego, to już teraz warto sprawdzić, czy program księgowy lub biuro rachunkowe z którego korzysta Twoja firma obsługuje JPK.

Sprawdź: 5 pytań o JPK, które powinieneś zadać swojej księgowej

Pomyśl o zmianie biura rachunkowego

Nowy rok podatkowy to także dobry moment, aby zastanowić się nad zmianą biura rachunkowego.

Warto porównać oferty konkurencji (zwróć szczególną uwagę, czy obsługa JPK nie będzie się wiązała z dodatkowymi dopłatami), przeanalizować dotychczasową współpracę z obecnym biurem i wybrać rozwiązanie, które jest najkorzystniejsze.

Skorzystaj z usług ifirma.pl – oszczędnie, wygodnie i bezpiecznie!

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Pomożemy Ci w przeniesieniu dokumentów!

Księgowość online

Kompletne narzędzie do zarządzania dokumentacją firmy

Kontroluj swoje finanse, organizuj projekty, analizuj wyniki

Księgowość internetowa, biuro rachunkowe online

Prowadź biznes bezpiecznie, wygodnie i oszczędnie

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x
ifirma.pl program do księgowania - iko6
ifirma.pl program do księgowania - iko4
ifirma.pl program do księgowania - icons1

ifirma.pl program do księgowania - kreska pomaranczowa

ifirma.pl program do księgowania - kreska pomaranczowa
ifirma.pl program do księgowania - kreska pomaranczowa
ifirma.pl program do księgowania - kreska niebieska
ifirma.pl program do księgowania - kreska niebieska
ifirma.pl program do księgowania - kreska niebieska
ifirma.pl program do księgowania - kreska niebieska
ifirma.pl program do księgowania - kreska niebieska
ifirma.pl program do księgowania - e sklep
ifirma.pl program do księgowania - informatyk

Dołącz do nas

Po rejestracji możesz dowolnie zmieniać pakiety lub zrezygnować bez żadnych zobowiązań.

regulamin

Zapoznaj się z cennikiem i zobacz wersję demo.
Jeżeli masz pytania, skontaktuj się z nami:

numer telefonu 801 006 008 numer telefonu 71 769 55 15

ROZPOCZNIJ CZAT