Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

Mała księgowość – ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opłacania podatku, która nie wymaga prowadzenia KPiR. Sprawdź, kto może wybrać ryczałt i jak prowadzić księgowość na ryczałcie.

Dla kogo ryczałt?

Ryczałt to forma opodatkowania, którą mogą wybrać jednoosobowe działalności gospodarcze oraz działalności prowadzone w formie spółek cywilnych, jawnych i partnerskich.

Wybierając ryczałt, przedsiębiorca płaci podatek jako procent od przychodów: 2%, 3%, 5,5% 8,5%, 17% lub 20%, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Przykładowo, w przypadku handlu stawka podatkowa wynosi 3%, a w przypadku wolnych zawodów 20%.

Jednak przedsiębiorca, który chciałby wybrać ryczałt, powinien sprawdzić, czy nie jest z niego wyłączony m.in. ze względu na:

  • limit przychodów (150 tys. euro w poprzednim roku podatkowym),
  • typ działalności (istnieje lista usług powodujących wyłączenie z ryczałtu),
  • opłacanie podatku w formie karty podatkowej,
  • w przypadku samozatrudnienia: świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy (takich samych, jakie świadczono na umowę o pracę), w pierwszym roku prowadzenia działalności.

Podstawą opodatkowania jest przychód pomniejszony o zapłacone składki społeczne. Nie ma możliwości odliczenia kosztów, dlatego ryczałt to korzystna forma opodatkowania dla podatników, którzy osiągają wysokie przychody i jednocześnie ponoszą niskie koszty działalności. Taka forma opodatkowania może być więc nieopłacalna dla podatników dopiero rozpoczynających działalność i ponoszących wysokie koszty uruchomienia – w takim przypadku lepszym rozwiązaniem może być początkowy wybór opodatkowania na zasadach ogólnych i zmiana opodatkowania na ryczałt w późniejszym etapie działalności.

Warto również wziąć pod uwagę, że ryczałt uniemożliwia wspólne opodatkowanie zarobków z małżonkiem, a także rozliczanie się na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.


samodzielna księgowość ryczałt
Księgowość na ryczałcie ewidencjonowanym

Jak prowadzić księgowość na ryczałcie ewidencjonowanym?

Sporą zaletą ryczałtu jest uproszczona księgowość. Ryczałtowcy nie muszą prowadzić Książki Przychodów i Rozchodów, zamiast tego prowadzą Ewidencję przychodów. Na jej podstawie wyliczają podatek, który wpłacają do urzędu.

Ewidencję należy prowadzić oddzielnie dla każdego roku i z podziałem na miesiące. Wszystkie zapisy w ewidencji muszą być odpowiednio udoku­mentowane (np. fakturą lub dowodem wewnętrznym).

Przedsiębiorca korzystający z opodatkowania w formie ryczałtu jest też zobowiązany prowadzić:

  • Ewidencję wyposażenia,
  • Wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • karty przychodów pracowników (jeśli zatrudnia pracowników),

a także pamiętać o składaniu zeznania rocznego oraz o przechowywaniu dokumentacji firmowej, w tym dowodów zakupu towarów.

Wszystkie ewidencje i dokumenty należy przechowywać przez co najmniej 5 lat od końca roku, w którym złożono zeznanie roczne za dany rok podatkowy (na formularzu CEIDG-1 należy wskazać adres, pod którym będzie przechowywana dokumentacja rachunkowa firmy, a także dane podmiotu prowadzącego tę dokumentację).

Przedsiębiorca rozliczający się w formie ryczałtu może prowadzić księgowość samodzielnie, korzystając z programu do rachunków, lub wynająć biuro rachunkowe. Program do księgowości to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą obniżyć koszty działalności. Z kolei biuro rachunkowe to większa oszczędność czasu – wszystkimi rozliczeniami zajmuje się osobisty księgowy, który bierze na siebie wszelkie obowiązki związane z prowadzoną dokumentacją. To, które rozwiązanie wybrać, zależy od specyfiki danej firmy i preferencji jej właściciela.

Zobacz:
Biuro rachunkowe czy księgowość internetowa
Wszystko o ewidencji ryczałtu

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ