Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Rozliczenie roczne zmarłego małżonka

Śmierć małżonka w trakcie roku podatkowego lub po jego zakończeniu, ale przed złożeniem zeznania rocznego wymaga rozliczenia dochodów uzyskanych przez zmarłego. W większości przypadków współmałżonek może zadecydować, jak dokonać takiego rozliczenia.

Wspólne rozliczenie małżonków

Śmierć jednego ze współmałżonkóww trakcie roku podatkowego albo po jego zakończeniu, ale przed złożeniem zeznania, nie dyskwalifikuje możliwości wspólnego rozliczenia małżonków. Zasadniczo jest to możliwe na standardowych zasadach, tj.:

  • Małżeństwo zostało zawarte przed rozpoczęciem roku podatkowego, w trakcie którego nastąpił zgon
  • W rozliczanym roku podatkowym małżonkowie mieli wspólnotę majątkową
  • Źródło dochodów zmarłego lub żyjącego współmałżonka pozwalają na wspólne rozliczenie (np. żadne z nich nie utrzymywało się z działalności opodatkowanej liniowo).

Jak zatem widać, po spełnieniu określonych warunków wdowiec albo wdowa może zdecydować się na wspólne rozliczenie ze zmarłym małżonkiem. Istotne, aby w takim zeznaniu jako „Podatnika” wskazywać żyjącą osobę, natomiast zmarłego podatnika wykazywać w części „Małżonek”.

Śmierć małżonka a rozliczenie indywidualne

Wspólne rozliczenie małżonków jest opcją, ale nie koniecznością – także w sytuacji, gdy jeden ze współmałżonków zmarł. Zatem jeśli wdowiec lub wdowa nie zdecyduje się na takie rozwiązanie, generalnie rozliczenie podatku dochodowego spoczywać będzie na organie podatkowym (urzędzie skarbowym) właściwym ze względu na miejsce zamieszkania zmarłego podatnika.

Informację o rozliczonym zeznaniu rocznym urząd skarbowy skieruje do spadkobierców. Generalnie osoby dziedziczące mają prawo do otrzymania nadpłaconego podatku, a z drugiej strony – jeśli okaże się, że z zeznania wynikła niedopłata – mogą być zobowiązani do uregulowania zaległości podatkowej.

Uwaga! Zgodnie z przepisami, spadkobiercy dziedziczą majątek po zmarłym z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że jeśli zadłużenie (w tym np. niedopłacony podatek) będzie większe, niż wartość aktywów majątku, osoby dziedziczące są zobowiązane do spłacenia zadłużenia wyłącznie do wysokości otrzymanego majątku.


Urlopy okolicznościowe – dowiedz się, kiedy można skorzystać.


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ