Ulgi w zeznaniu podatkowym cz. 1: ULGA NA INTERNET

Rozliczając podatek dochodowy, podatnicy mogą dobrowolnie skorzystać z różnego rodzaju ulg podatkowych i odliczeń od podatku/dochodu. Jedną z bardziej popularnych ulg, która w ostatnich latach dość mocno ewoluowała, jest ulga na Internet. Jakie warunki należy spełnić, by możliwe było skorzystanie z niej? Ile możemy zyskać?

Ulga na internet – kto może skorzystać?

Na początku warto zaznaczyć, że z ulgi na Internet można skorzystać wyłącznie przez dwa następujące po sobie lata podatkowe (w dwóch kolejnych deklaracjach). Oznacza to, że jeżeli skorzystamy z niej w deklaracji za 2017 r., prawo do obniżenia podatku będzie nam przysługiwało jeszcze za rok 2018 r. Jeśli wówczas nie skorzystamy z ulgi na Internet, tracimy już możliwość odliczenia jej w następnych latach.

Przykładowo:
Lata, w których
skorzystano z ulgi
2013
2014
2015
2016
Podatnik 1
TAK
TAK
Brak możliwości
skorzystania z ulgi
Brak możliwości
skorzystania z ulgi
Podatnik 2
X
TAK
X
Brak możliwości
skorzystania z ulgi
Podatnik 3
X
X
X
TAK
(możliwość skorzystania z ulgi w zeznaniu za 2017)

 

Ile wynosi ulga na internet?

W obu zeznaniach podatnik może skorzystać z ulgi na Internet w wysokości nieprzekraczającej 760 PLN za rok podatkowy (jeśli rozliczenia dokonujemy razem ze współmałżonkiem, wówczas limit ten podwaja się, jednak nie jest możliwe odliczenie całej tej kwoty od dochodów jednego z małżonków).

Co ważne, odliczenia od dochodu dokonuje się na podstawie zgromadzonych dokumentów potwierdzających fakt poniesienia wydatku (np. faktur, ale także potwierdzeń zapłaty wskazujących kto, komu i ile zapłacił), a wspomniana kwota to maksymalny limit. Oznacza to, że jeżeli podatnik przez 12 miesięcy w roku płacił 60 PLN za dostęp do Internetu, wówczas w zeznaniu uwzględni kwotę 720 PLN (a nie 760 PLN).

Ulga na internet – jak skorzystać?

Ulga na Internet jest uwzględniana w podstawowym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37, PIT-28) oraz w załączniku PIT/O. Wypełniając elektroniczną deklarację warto pamiętać, że ulga pojawi się automatycznie we właściwym polu deklaracji po wypełnieniu PIT/O (w wersji nr 22: część B, pole nr 25 lub 26).

Ulga na internet a działalność gospodarcza i najem

Warto pamiętać, że podatnicy prowadzący działalność gospodarczą oraz osiągający dochody z najmu, również mogą skorzystać z ulgi na Internet. Co ważne, w pierwszym przypadku wydatki na dostęp do sieci nie mogą zostać wcześniej zaliczone do kosztów firmowych (pozostałe warunki pozostają bez zmian). W przypadku najmu istotne jest, by podatnik ponosił wydatki na Internet, z którego korzysta dla własnych celów.

 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI