Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Jak rozliczać VAT z Google Play

Tablety i smartfony, a wraz z nimi różnego rodzaju aplikacje na stałe wkroczyły w nasze życie. Twórcy słynnych „apek” mogą udostępniać je, odpłatnie lub za darmo, m.in. za pomocą platformy Google Play. Co ważne, korzystanie z tej opcji sprzedaży sprawia, że po stronie przedsiębiorcy-dewelopera powstaje obowiązek odpowiedniego rozliczenia podatku od towarów i usług od sprzedanych aplikacji. Co warto wiedzieć na ten temat?

Sprzedaż aplikacji przez Google Play – jak to działa?

Google Play jest wyłącznie pośrednikiem między twórcą aplikacji a użytkownikami – Google udostępnia sklep internetowy oraz wygodny dla obu stron sposób rozliczania płatności (zarobione w ten sposób pieniądze przedsiębiorca-deweloper może wypłacać co miesiąc). W związku z powyższym, przedsiębiorca-deweloper jest sprzedawcą, na którym ciążą obowiązki księgowe (jak wykazanie przychodu ze sprzedaży, złożenie odpowiednich deklaracji).

Sprzedaż przez Google Play to świadczenie usług elektronicznych

Sprzedaż aplikacji za pośrednictwem Google Play to nic innego, jak świadczenie usług drogą elektroniczną – i w taki sposób należy traktować te transakcje na gruncie VAT. Co ważne, platforma ta nie pozwala na zarejestrowanie użytkownika będącego firmą, zatem każdorazowo dochodzi do sprzedaży na rzecz osoby fizycznej. Zgodnie z art. 28k ustawy o VAT tego typu usługi co do zasady należy rozliczać w kraju nabywcy, wg stawki tam obowiązującej (dowiedz się więcej o miejscu opodatkowania usług). Polski podatnik może skorzystać z jednej z dwóch możliwości – albo zarejestrować się i rozliczać VAT w krajach swoich nabywców, albo skorzystać z procedury MOSS – Mini One Stop Shop.

Taki sposób rozliczania VAT z tytułu sprzedaży za pośrednictwem Google Play rekomendują Krajowa Informacja Skarbowa oraz organy podatkowe w swoich interpretacjach. Okazuje się jednak, że Google nieco inaczej patrzy na tę sprawę.

Google sam rozliczy VAT?

Zgodnie z informacjami, jakie można znaleźć na stronie Google Play, pośrednik sam zajmie się rozliczeniem VAT od sprzedaży aplikacji dokonanej przez polskiego podatnika. W związku z powyższym przedsiębiorca teoretycznie nie musi wykazywać tych transakcji w polskiej deklaracji VAT.



W związku z powyższą rozbieżnością stanowisk w sprawie rozliczenia VAT ze sprzedaży za pośrednictwem Google Play, najlepszym rozwiązaniem jest wystąpienie z wnioskiem o interpretację indywidualną.

Ważne!

Jeżeli podatnik otrzyma fakturę za prowizję pobieraną przez Google – w takim wypadku należy rozliczyć import usług, wg stawki 23% (i wykazać go odpowiednio w deklaracji VAT-7/VAT-7K w przypadku czynnych podatników lub w VAT-9M w przypadku podatników zwolnionych (więcej na temat importu usług u podatnika zwolnionego przeczytasz tutaj).

Ustalanie miejsca opodatkowania usług – kliknij po dawkę praktycznych informacji!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


  • Mariusz

    Czy do sprzedaży aplikacji w google play trzeba otwierać dzielność gospodarczą?

    • Niestety w serwisie nie posiadamy obecnie artykułów z danego obszaru. Warto jednak śledzić blog ekspercki pod kątem pojawiających się artykułów.


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ