Rejestracja firmy – który sposób najlepszy?

CEIDG czy KRS

Istnieje kilka dróg na założenie własnej działalności gospodarczej. Każda z nich sprowadza się jednak do złożenia jednego wniosku – CEIDG-1. Która z nich jest najlepsza i jak założyć firmę?

_

Istnieje kilka dróg na założenie własnej działalności gospodarczej. Każda z nich sprowadza się jednak do złożenia jednego wniosku – CEIDG-1. Która z nich jest najlepsza i jak założyć firmę? Idąc z duchem czasu, Ministerstwo Finansów zdecydowało się w 2011 roku na uruchomienie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dzięki temu posunięciu wszystkie dane dotyczące firm (już istniejących oraz nowo powstałych) zgromadzone zostały w jednym miejscu. Powstał też nowy sposób na rejestracje działalności gospodarczej.

Rejestracja firmy przez Internet

Sposób szybki i wygodny ponieważ – przynajmniej teoretycznie – rejestracja odbywa się bez wychodzenia z domu. Dzięki temu można oszczędzić czas, który normalnie zajmuje wizyta w urzędzie.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Rejestracja firmy – który sposób najlepszy? Rejestrację firmy online umożliwia rządowy system CEIDG. Na stronie firma.gov.pl można wypełnić formularz rejestracyjny CEIDG-1 i złożyć go online. Brzmi prosto, i w istocie tak jest. Wypełnienie wniosku nie sprawia większych problemów. Aby złożyć wniosek online, trzeba opatrzyć go podpisem elektronicznym, lub potwierdzić jego autentyczność przy użyciu tzw. profilu zaufanego na rządowej platformie ePUAP. Jeżeli ktoś posiada podpis elektroniczny, sprawa wydaje się prosta. Jeżeli podpisu takiego nie posiada, wówczas lepiej zdecydować się na profil zaufany. Księgowość Internetowa – 3 miesiące za darmo Rejestracja firmy – który sposób najlepszy?

Profil zaufany, w przeciwieństwie do podpisu elektronicznego, jest darmowy. Można go stworzyć za pomocą strony epuap.gov.pl. Oznacza to, że wszelkich formalności dokonać można bez wychodzenia z domu.

Podsumowując, aby założyć firmę bez wychodzenia z domu:

  1. załóż profil zaufany na platformie ePUAP,
  2. załóż konto i wypełnij wniosek CEIDG-1 na stronie firma.gov.pl,
  3. poświadcz autentyczność wniosku przy pomocy profilu zaufanego.
Program do faktur – Darmowe konto Rejestracja firmy – który sposób najlepszy?

Wypełnianie online wniosku CEIDG-1

Wypełnianie wniosku online tym się różni od rejestracji firmy online, że jest tylko etapem w procesie zakładania działalności. Wypełnienie formularza CEIDG-1 online nie jest równoznaczne z rejestracją działalności gospodarczej. Niemniej jest to sposób wygodny.

Zarówno wspomniany wcześniej serwis rządowy, jak również ifirma.pl, umożliwia wypełnienie wniosku CEIDG-1 przez Internet. To dobre rozwiązanie dla osób, które boją się problemów podczas wypełniania formularza. Dzięki systemowi pomocy, proces wprowadzania danych nie jest trudny.

Gotowy wniosek należy wydrukować, podpisać i dostarczyć do urzędu miasta lub gminy.

Wniosek CEIDG-1 w formie papierowej

Sposób tradycyjny, czyli ręczne wypełnienie druku CEIDG-1. Druk można pograć we wspomnianych wcześniej stron www. lub uzyskać w urzędzie miasta/gminy. Wypełniony i podpisany formularz należy złożyć w urzędzie. Tam dane z formularza zostaną wprowadzone do systemu CEIDG, a sam druk zostanie przekształcony we wniosek elektroniczny. Inaczej rzecz ujmując – wniosek CEIDG-1 zostanie wypełniony i złożony online przez urzędnika.

Ze względu na czas potrzebny na wizytę w urzędzie, papier zmarnowany na wydruk wniosku oraz podwójna pracę, którą wykonują rejestrujący firmę (wypełniając wniosek) oraz urzędnik (wprowadzając dane z wniosku do CEIDG), sposób 2 i 3 nie są najlepsze.

Proces rejestracji firmy w CEIDG jest darmowy, niezależnie od wybranego sposobu.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.