Rejestracja firmy – który sposób najlepszy?

Istnieje kilka dróg na założenie własnej działalności gospodarczej. Każda z nich sprowadza się jednak do złożenia jednego wniosku – CEIDG-1. Która z nich jest najlepsza i jak założyć firmę? Idąc z duchem czasu, Ministerstwo Finansów zdecydowało się w 2011 roku na uruchomienie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dzięki temu posunięciu wszystkie dane dotyczące firm (już istniejących oraz nowo powstałych) zgromadzone zostały w jednym miejscu. Powstał też nowy sposób na rejestracje działalności gospodarczej.

Rejestracja firmy przez Internet

Sposób szybki i wygodny ponieważ – przynajmniej teoretycznie – rejestracja odbywa się bez wychodzenia z domu. Dzięki temu można oszczędzić czas, który normalnie zajmuje wizyta w urzędzie.

Rejestrację firmy online umożliwia rządowy system CEIDG. Na stronie firma.gov.pl można wypełnić formularz rejestracyjny CEIDG-1 i złożyć go online. Brzmi prosto, i w istocie tak jest. Wypełnienie wniosku nie sprawia większych problemów. Aby złożyć wniosek online, trzeba opatrzyć go podpisem elektronicznym, lub potwierdzić jego autentyczność przy użyciu tzw. profilu zaufanego na rządowej platformie ePUAP. Jeżeli ktoś posiada podpis elektroniczny, sprawa wydaje się prosta. Jeżeli podpisu takiego nie posiada, wówczas lepiej zdecydować się na profil zaufany.

Profil zaufany, w przeciwieństwie do podpisu elektronicznego, jest darmowy. Można go stworzyć za pomocą strony epuap.gov.pl. Oznacza to, że wszelkich formalności dokonać można bez wychodzenia z domu.

Podsumowując, aby założyć firmę bez wychodzenia z domu:

  1. załóż profil zaufany na platformie ePUAP,
  2. załóż konto i wypełnij wniosek CEIDG-1 na stronie firma.gov.pl,
  3. poświadcz autentyczność wniosku przy pomocy profilu zaufanego.

Wypełnianie online wniosku CEIDG-1

Wypełnianie wniosku online tym się różni od rejestracji firmy online, że jest tylko etapem w procesie zakładania działalności. Wypełnienie formularza CEIDG-1 online nie jest równoznaczne z rejestracją działalności gospodarczej. Niemniej jest to sposób wygodny.

Zarówno wspomniany wcześniej serwis rządowy, jak również ifirma.pl, umożliwia wypełnienie wniosku CEIDG-1 przez Internet. To dobre rozwiązanie dla osób, które boją się problemów podczas wypełniania formularza. Dzięki systemowi pomocy, proces wprowadzania danych nie jest trudny.

Gotowy wniosek należy wydrukować, podpisać i dostarczyć do urzędu miasta lub gminy.

Wniosek CEIDG-1 w formie papierowej

Sposób tradycyjny, czyli ręczne wypełnienie druku CEIDG-1. Druk można pograć we wspomnianych wcześniej stron www. lub uzyskać w urzędzie miasta/gminy. Wypełniony i podpisany formularz należy złożyć w urzędzie. Tam dane z formularza zostaną wprowadzone do systemu CEIDG, a sam druk zostanie przekształcony we wniosek elektroniczny. Inaczej rzecz ujmując – wniosek CEIDG-1 zostanie wypełniony i złożony online przez urzędnika.

Ze względu na czas potrzebny na wizytę w urzędzie, papier zmarnowany na wydruk wniosku oraz podwójna pracę, którą wykonują rejestrujący firmę (wypełniając wniosek) oraz urzędnik (wprowadzając dane z wniosku do CEIDG), sposób 2 i 3 nie są najlepsze.

Proces rejestracji firmy w CEIDG jest darmowy, niezależnie od wybranego sposobu.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI