Blog ifirma.pl

Brak stałego miejsca prowadzenia działalności – czy to możliwe?

|
Praca zdalna, bez stałego miejsca prowadzenia działalności, to chleb powszedni wielu polskich przedsiębiorców. Co ważne, obecnie nie muszą oni wskazywać w CEIDG siedziby działalności – wystarcz tylko ich adres zamieszkania oraz adres do doręczeń! Dowiedz się więcej!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nowa Konstytucja Biznesu, która weszła w życie 30 kwietnia 2018 roku. Wprowadziła sporo zmian w zakresie danych podawanych w trakcie rejestracji działalności w CEIDG, w tym m.in. w zakresie adresów związanych z prowadzoną firmą. Praca zdalna, bez stałego miejsca prowadzenia to chleb powszedni wielu polskich przedsiębiorców. Obecnie nie trzeba wskazywać w CEIDG stałego miejsca prowadzenia działalności. Czy wystarczy tylko adres zamieszkania oraz adres do doręczeń?

Zmiany w CEIDG-1 – jakie adresy należy wskazać?

W trakcie rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) przedsiębiorcy są obecnie proszeni o wskazanie adresu zamieszkania oraz adresu do doręczeń (będzie to jedyny publiczny adres związany z zakładaną działalnością gospodarczą) – co ważne, nie musi on pokrywać się z miejscem zamieszkania.

Do niedawna obowiązkowe było również wskazanie stałego miejsca prowadzenia działalności, co mogło rodzić niemałe trudności w przypadku działalności o charakterze mobilnym lub wiążących się z częstymi zmianami miejsca jej wykonywania (np. ze względu na wykonywanie usług bezpośrednio w siedzibie klienta). Obecnie wskazanie takiego adresu jest fakultatywne – jeśli nie jest to możliwe lub przedsiębiorca po prostu nie chce wskazywać stałego miejsca prowadzenia działalności, we wniosku należy wybrać opcję „Brak stałego miejsca prowadzenia działalności”.

Adres zamieszkania wnioskodawcy

Miejsce powadzenia działalności gospodarczej

Brak stałego miejsca prowadzenia działalności – jaki adres na fakturze?

W przypadku, gdy przedsiębiorca nie wskazuje stałego miejsca prowadzenia działalności, zgodnie z informacją zawartą we wniosku (patrz: zdjęcie powyżej), do celów podatkowych przyjmowany jest adres zamieszkania. Co ważne, adres ten powinien pojawić się także na fakturach – zarówno sprzedażowych, jak i zakupowych (musi być to adres zgodny ze zgłoszeniem identyfikacyjnym złożonym na formularzu VAT-R, a w przypadku podatników korzystających ze zwolnienia z VAT – adres zamieszkania).

Konstytucja Biznesu wprowadziła także możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej! Kliknij tutaj i dowiedz się więcej!

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:35
    Lazarus

    Czy adres ten można usunąć w trakcie działania firmy?

  2. 16 listopada 2020 o 11:35
    Oj Io

    Nie trzeba zglaszac zmiany adresu na VAT-R jesli nie zmienia sie rejon jurysdykcji danego US

  3. 21 grudnia 2020 o 11:20
    MN

    Dzień dobry.
    Jestem zameldowany w miejscowości X, natomiast działalność gospodarczą chciałbym założyć w miejscowości Y (siedziba firmy). Rozliczać chciałbym się natomiast w miejscu zameldowania X, a na fakturach sprzedażowych widniałby adres siedziby Y. Czy takie rozwiązanie jest możliwe? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie