Blog ifirma.pl

Jaki jest wpływ marketplaces na handel transgraniczny?

|
|
4 minut czytania
Marketplace to specyficzne, internetowe targowisko – w jednym miejscu możemy kupić ubrania, przybory kuchenne czy części samochodowe.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Jaki wpływ mają tego typu platformy na handel transgraniczny? Wyjaśniamy!

Marketplace – definicja i zastosowanie

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób robi zakupy online. Sposób ten cieszy się dużą popularnością ze względu na wygodę i duży wybór produktów. Bez wychodzenia z domu można przejrzeć tysiące propozycji towaru i wybrać coś dla siebie.

Marketplace – co to? Nazwą tą określa się sklep internetowy, który w jednym miejscu gromadzi szeroką ofertę wielu sprzedawców w różnych kategoriach. Często bywa nazywany internetowym targowiskiem. Jego wyróżnikiem jest z pewnością dostępnością wielu towarów z całkowicie różnych branż. Można tam kupić dosłownie wszystko – od elementów wyposażenia domu, elektroniki, ubrań i butów, po samochody i części motoryzacyjne.

Dostęp do tego typu witryny ma wielu sprzedawców, a nie tylko administrator sklepu. Operator, będący jednocześnie właścicielem serwisu, zajmuje się transakcjami i obsługą techniczną. To podstawowy model wielokanałowego e-commerce, który pozwala na zawieranie użytkownikom i sprzedawcom umów kupna-sprzedaży całkowicie online.

Administrator zajmuje się utrzymaniem witryny i stworzeniem odpowiedniej struktury, która będzie zachęcała potencjalnych klientów do zakupów. Dba o aspekty wizualne. Dodaje i zatwierdza nowych sprzedawców, a także kontroluje już funkcjonujące profile. Zapewnia bezpieczeństwo transakcji mających miejsce w sklepie.

Dzięki temu osoba oferująca swoje produkty może skupić się wyłącznie na sprzedaży. Dodaje towary i zarządza nimi, organizuje wysyłkę zakupionych rzeczy i generalnie zajmuje się obsługą klienta – kontaktem z nim, odpowiadaniem na pytania, rozpatrywaniem reklamacji. Sprzedawca powinien regularnie analizować raporty sprzedażowe. Z pewnością znajdzie w nich dane, które pokażą mu, jak wypada na tle konkurencji i nad czym powinien jeszcze popracować. Dzięki temu będzie miał szansę zwiększyć wyniki, a co za tym idzie, również zyski. Nie musi martwić się kwestiami technicznymi, jednak płaci za to odpowiednio wysoką cenę – jest zobowiązany odprowadzać prowizję dla operatora marketplace’u.

Zalety i wady marketplace

Marketplaces cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno sprzedających, jak i kupujących, ponieważ mają wiele zalet. Przede wszystkim sprzedający mogą korzystać z rozpoznawalności danego marketplace’u. Obecnie mało która z osób aktywnych w Internecie nie zna takich witryn, jak chociażby Amazon, eBay czy najbardziej znane na polskim podwórku Allegro oraz Morele.net.

W marketplace nie ma praktycznie żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o rodzaj towaru – można sprzedawać produkty fizyczne, cyfrowe, a także usługi. Platformy często oferują swoje suporty oraz poradniki, dlatego jest to idealne miejsce dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z handlem internetowym i jeszcze nie jest gotowy na założenie własnego sklepu.

Z kolei kupujący mają w jednym miejscu dostęp do wielu ofert. Mogą je porównywać i wybierać dla siebie najkorzystniejsze. Dostępne recenzje sprzedawców i produktów są pomocne w podjęciu decyzji i gwarantują, że transakcja będzie przeprowadzona we właściwy sposób.

Mimo ogromnej puli korzyści, jakie niesie za sobą korzystanie z platform typ marketplace, to jednak tego typu miejsca nie są pozbawione wad dla sprzedających. Przede wszystkim nie są oni właścicielami sklepu, przez to nie tylko muszą płacić za wystawienie przedmiotu i prowizje od sprzedaży, ale również konsumenci są tak naprawdę klientami konkretnego marketplace’u, a nie danego sprzedawcy. Nie dysponują oni bazą danych, która mogłaby im pomóc w chociażby w przygotowywaniu swoich działań marketingowych.

Poza tym silna i stale rosnąca konkurencja może sprawić, że będzie bardzo trudno się wyróżnić, bo wszyscy będą oferowali praktycznie te same produkty. W tej sytuacji każdy sprzedawca będzie musiał się nagłowić, jak skłonić konsumentów, żeby wybrali akurat jego towar.

Marketplace a handel transgraniczny

Przyjęło się powiedzenie, że marketplaces są jak paliwo napędzające handel transgraniczny. Chyba nie ma prostszego sposobu na rozpoczęcie swojej międzynarodowej ekspansji niż skorzystanie z tego typu platform. Nie jest konieczne zakładanie od podstaw własnego sklepu internetowego – można skorzystać z gotowego rozwiązania.

Jest to doskonały sposób na przetarcie szlaków. Marketplaces zdecydowanie skróciły dystans dzielący sprzedawcę i kupującego. Klienci mogą przebierać w ofertach i wybierać najlepsze dla siebie. Jest to jeden z czynników, dzięki któremu tego typu witryny są tak popularne.

Logistyka rozwinęła się na tyle, że wysyłka produktu do innego kraju jest wciąż opłacalna. Dzięki temu nawet drobni sprzedawcy mogą konkurować z tymi wielkimi – próg wejścia na rynek międzynarodowy wreszcie jest dla nich osiągalny.

Ważnym aspektem jest również to, że konsumenci nie boją się zawierać takich transakcji i coraz chętniej kupują za granicą. Dotyczy to przede wszystkim najmłodszej grupy konsumentów – nabywcy w wieku 16-24 lat najchętniej zamawiali produkty u sprzedawców z innych krajów UE (34%), a także spoza Wspólnoty (24%). Odsetek ten jest nieco mniejszy w przypadku starszych konsumentów – 31% w przypadku Europy i 21% poza nią. Najrzadziej na międzynarodowe zakupy decydują się osoby 55-74 lata – 21% w Unii Europejskiej i 15% z reszty świata.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl
    Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie