Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Czy motocykl może podlegać jednorazowej amortyzacji?

Motocykl wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej może stanowić jej składnik majątku i podlegać amortyzacji. Na tym etapie pojawiają się często wątpliwości – czy do tego typu pojazdu można zastosować amortyzację jednorazową, czy też – podobnie jak samochód osobowy – motocykl jest objęty ograniczeniem w tym zakresie. Okazuje się, że w określonych przypadkach będzie to możliwe.

Motocykl w ustawie o PIT

Na początku warto zauważyć, że w wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o PIT, motocykle i samochody osobowe są sklasyfikowane odrębnie. Jednocześnie jednak w art. 5a pkt 19a tego aktu prawnego znajdziemy definicję samochodu osobowego, która określa, że jest to pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą (z określonymi wyjątkami).

Ważne!

Motocykl jest pojazdem samochodowym w rozumieniu ustawy Prawo o ruchu drogowym (jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h).

W związku z powyższym praktycznie każdy motocykl spełnia definicję samochodu osobowego w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jakie konsekwencje rodzi to pod kątem zastosowania jednorazowej amortyzacji do tego typu pojazdów?

Motocykl a jednorazowa amortyzacja

Motocykl, jako spełniający definicję samochodu osobowego w myśl ustawy o PIT, nie może podlegać jednorazowej amortyzacji w ramach pomocy de minimis (więcej na ten temat przeczytasz w artykule o amortyzacji środków trwałych, dostępnym tutaj). Co więcej, grupa 7 KŚT, do której zalicza się tego typu pojazdy, jest wyłączona z możliwości zastosowania amortyzacji jednorazowej dla fabrycznie nowych środków trwałych – w myśl art. 22k ust. 14-21 ustawy o PIT.

Jednorazowa amortyzacja motocykla będzie jednak możliwa w sytuacji, gdy motocykl spełni definicję niskocennego środka trwałego, czyli gdy jego wartość początkowa nie przekroczy 10 000 PLN – zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 22f ust. 3 ustawy PIT. Ten przepis można bowiem stosować do wszystkich rodzajów środków trwałych – także do tych, które spełniają definicję samochodów osobowych.


Zastanawiasz się, kiedy opłaca się zastosować jednorazową amortyzację? Podpowiedź znajdziesz tutaj!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ