Blog ifirma.pl

Co kiedy bony nie zostaną wykorzystane?

|
|
3 minut czytania
Korzystasz z bonów upominkowych dla swoich klientów? Sprawdź, co zrobić w sytuacji gdy nie zostaną zrealizowane w terminie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Bony jednego i różnego przeznaczenia, nazywane również bonami towarowymi, podarunkowymi są dość powszechnie wykorzystywane w celach handlowych, szczególnie w okresie świątecznym jako alternatywa dla nietrafionego prezentu. Każdy bon posiada określony termin ważności a więc datę graniczną, do której bon można zrealizować. Pozostaje pytanie co w sytuacji jeżeli jakaś część sprzedanych bonów nie zostanie zamieniona na towar czy usługę?

W jaki sposób rozlicza się PIT i VAT w przypadku bonów?

Sposób rozliczenia podatku VAT należnego i podatku dochodowego wygląda w dużym skrócie następująco:

Otóż podatek VAT należny opłaca się w momencie:

  1. Bonów jednego przeznaczenia (SPV) – w momencie transferu (sprzedaży) bonu jednego przeznaczenia, który uznaje się za dostawę towarów lub świadczenie usług.
  2. Bonów różnego przeznaczenia (MPV) – w momencie faktycznej dostawy towarów lub faktycznego świadczenie usług, bo wtedy dopiero znana jest stawka podatku VAT dla danego towaru czy usługi.
Natomiast jeżeli chodzi o przychód w PIT to powstaje on w momencie dostawy towarów lub świadczenia usług.

Niewykorzystane bony czy i jak rozliczyć podatki?

Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, że nie wszystkie bony, z różnych przyczyn, zostaną zrealizowane. W takiej sytuacji rodzi się pytanie kiedy powinny być dokonane rozliczenia podatkowe?

Jeżeli chodzi o podatek VAT należny to w przypadku bonów SPV rozliczany jest w momencie dystrybucji (sprzedaży) bonu. Natomiast w przypadku bonów MPV podatek VAT należny należy pobrać w okresie rozliczeniowym, w którym upłynie termin ważności bonu.

Natomiast przychód w podatku dochodowym, zarówno w przypadku bonu jednego jak i różnego przeznaczenia, rozpoznaje się w okresie rozliczeniowym, w którym upłynął termin ważności bonu.
Pamiętajmy, że wartość nominalna bonu, która znajduje się na bonie, jest z punktu widzenia rozliczeń podatkowych wartością brutto. To oznacza, że aby w ewidencjach podatkowych prawidłowo wykazać kwotę podatku VAT należnego i kwotę netto do przychodów w podatku dochodowym należy dokonać wyliczeń “metodą w stu”.

Pośrednictwo w dystrybucji bonów różnego przeznaczanie – sposób rozliczenia – przeczytaj.
 
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Komentarze czytelników
    1. 21 lutego 2023 o 10:22
      Piotr

      Dzień dobry,
      Jak to się ma do: 0111-KDIB3-2.4012.579.2021.3.MN

    2. 16 października 2023 o 11:39
      Ifirma

      Dziękujemy za wskazanie interpretacji tekst był tworzony zaraz po wdrożeniu przepisów i interpretacje w czasie mogły ulec zmianie. Obecną interpretację zawiera tekst dostępny tutaj.

    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl
    Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie