Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

NIP z prefiksem PL – kiedy go używać?

Każdemu przedsiębiorcy zakładającemu firmę nadawany jest NIP – dziesięciocyfrowy numer identyfikacji podatkowej. Jeśli do ciągu cyfr dodamy prefiks „PL”, krajowy NIP stanie się jednocześnie numerem identyfikacji podatkowej VAT-UE. Kiedy należy stosować NIP uzupełniony o przedrostek „PL”?

Prefiks PL – dokumenty

NIP z prefiksem „PL” powinien być stosowany na:

  • Fakturach dokumentujących transakcje wewnątrzwspólnotowe
  • Informacjach podsumowujących transakcje wewnątrzwspólnotowe
  • Innych dokumentach tworzonych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (np. umowach, listach przewozowych etc.)

W praktyce gospodarczej NIP z prefiksem można spotkać także na fakturach krajowych. Nie jest to błąd – podatnik ma możliwość stosowania „PL” w dokumentacji krajowej, a także zagranicznej spoza terytorium Unii Europejskiej, chociaż nie jest to obowiązkowe.

Prefiks PL – kto może go używać?

NIP przedsiębiorcy jest mu nadawany automatycznie, podczas rejestrowania działalności gospodarczej. Jednakże taki NIP nie stanowi jeszcze numeru identyfikującego w Unii Europejskiej – aby móc używać prefiksu „PL”, konieczne jest osobna rejestracja.

Do VAT-UE powinni zarejestrować się zarówno podatnicy VAT czynni, jak i (z pewnymi wyjątkami) zwolnieni z VAT, jeśli planują przeprowadzać transakcje wewnątrzwspólnotowe. Zgłoszenia dokonuje się za pomocą formularza VAT-R, składanego do właściwego urzędu skarbowego.

Wykreślenie z VAT-UE a prefiks PL

Uwaga! NIP raz nadany jest już na stałe przypisany do danego przedsiębiorcy. W przypadku NIP-u z prefiksem kraju należy jednak uważać, ponieważ podatnik może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT-UE.

Jeśli przedsiębiorca zostanie wykreślony z rejestru podatników VAT unijnych, traci prawo do korzystania z prefiksu „PL”. Aby ponownie móc stosować numer z przedrostkiem, konieczna będzie kolejna rejestracja do VAT-UE.

Status podatnika VAT-UE można sprawdzić w każdej chwili – Komisja Europejska udostępnia w tym celu specjalny formularz (VIES).Sprawdzić można zarówno swój status, jak i status dowolnego kontrahenta z kraju lub zagranicy.

Czy wiesz, że informacje wewnątrzwspólnotowe mogą być składane wcześniej, niż deklaracje VAT? Sprawdź terminy!


Autor: Anna Kubalka – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnikSprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ