Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Zakup lokalu mieszkalnego a odliczenie VAT

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, czynnym podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do celów działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Czy w związku z powyższym podatnik ma prawo do odliczenia VAT od zakupu lokalu mieszkalnego, który będzie wynajmował w ramach prowadzonej działalności?

Zakup lokalu mieszkalnego – kiedy bez odliczenia VAT?

Przedsiębiorcy zakupujący lokal, który zamierzają wynajmować na cele mieszkaniowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, powinni pamiętać, że sprzedaż tego typu usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług (więcej o opodatkowaniu usług najmu przeczytasz tutaj). Oznacza to, że zgodnie z przytoczoną we wstępie regułą, podatnik nie będzie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie takiej nieruchomości. Do wartości początkowej lokalu wlicza on wówczas wartość brutto od otrzymanej faktury za zakup nieruchomości.

Zakup lokalu mieszkalnego – kiedy odliczymy VAT?

Nieco inne zasady obowiązują w przypadku zakupu lokalu mieszkalnego, który będzie przeznaczony na wynajem krótkoterminowy (np. dla turystów). Tego typu usługa nie podlega bowiem pod zwolnienie określone we wspomnianym wyżej art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, ponieważ cel krótkotrwałego pobytu o charakterze turystycznym jest celem innym niż mieszkaniowy. W związku z powyższym najem o charakterze krótkoterminowym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co oznacza, że czynny podatnik VAT, który otrzyma fakturę za zakup lokalu mieszkalnego, będzie mógł odliczyć naliczony podatek.

Termin odliczenia VAT od zakupu lokalu mieszkalnego

Czynny podatnik VAT może odliczyć podatek naliczony przy zakupie lokalu mieszkalnego, jeżeli posiada fakturę potwierdzającą tę transakcję. Obowiązują tu standardowe zasady (o terminach odliczania VAT przeczytasz tutaj) – czyli może on tego dokonać w okresie, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, ale nie wcześniej niż otrzyma fakturę. Co więcej, dopuszczalne jest odliczenie VAT z faktur (np. zaliczkowych) wystawianych na podatnika jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej polegającej na krótkoterminowym wynajmie lokalu mieszkalnego (np. dla turystów).

Pamiętaj, że podatnik może odliczyć VAT tylko z poprawnie wystawionej faktury – kliknij i dowiedz się więcej!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik



Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ