Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

  • Obsługa JPK – bez dopłat.
  • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
  • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Urlop wypoczynkowy pracownika w okresie próbnym

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny ma takie same uprawnienia do urlopu wypoczynkowego, jak pracownik zatrudniony na podstawie umowy o prace na czas określony lub nieokreślony. Takie uprawnienia są uregulowane w art. 29 § 1 – 3 KP, brzmi ten przepis następująco: ”W czasie trwania umowy o pracę zawartej na okres próbny, pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy.”

Z innego artykułu a mianowicie z art. 153 § 1 KP wynika, że :” W przypadku, jeżeli jest to jego pierwsza praca należy mu się 20/12 wymiaru urlopu za każdy przepracowany miesiąc proporcjonalnie od dnia zatrudnienia.” Jeśli umowa o prace na okres próbny jest pierwszą umową  dla tego pracownika, to prawo do urlopu jest wyliczane w sposób proporcjonalny czyli 20/12 wymiaru urlopu za każdy przepracowany miesiąc.

Pracownikowi, który posiada staż 10 letni lub większy, za każdy miesiąc pracy przysługuje 1/12 z 26 dni  urlopu. Przykładowo zatrudniamy pracownika z dniem 3 marca, to 4 kwietnia pracownikowi przysługuje 26/12 czyli 2,166 dni urlopu, co po zaokrągleniu daje 3 dni urlopu.

Pracodawca , zatrudniający pracownika na okres próbny, może takiemu pracownikowi udzielić urlopu proporcjonalnie do okresu trwania tej umowy. Jeśli pracownik zatrudniony na podstawie umowy o prace na okres próbny wykorzysta więcej urlopu niż mu przysługuje w tym okresie będzie, to niezgodne z obowiązującym kodeksem pracy.

Aneta Sobkowicz

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


  • Olek

    chcę zatrudnić dwóch pracowników na dwutygodniowy okres próbny czy należy im się jakikolwiek urlop, ponieważ tylko jedna z tych osób zostanie a z druga będę musiała się pożegnać tylko czy należy się jej wtedy jakiś urlop??

    • Jak zostało to poruszone w artykule: “Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny ma takie same uprawnienia do urlopu wypoczynkowego, jak pracownik zatrudniony na podstawie umowy o prace na czas określony lub nieokreślony.” Polecam artykuł: https://pomoc.ifirma.pl/pomoc-artykul/urlop-wypoczynkowy-pracownika/ W razie dalszych wątpliwości jeżeli jest Pan Uzytkownikiem serwisu zachęcamy do kontaktu z BOK serwisu ifirma.pl przez mail, czat bądź telefon.


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ