Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

ZLEĆ SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ

Porównaj ceny

Limit zwolnienia z kasy fiskalnej to nie zawsze 20 000 PLN

Wielu przedsiębiorców, którzy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych korzysta z tzw. podmiotowego zwolnienia z kasy fiskalnej. Zgodnie z nim, do ewidencjonowania sprzedaży na urządzeniu fiskalnym są zobowiązani podatnicy, u których obrót z transakcji na rzecz ww. klientów przekroczył w danym roku podatkowym 20 000 zł. Czasami jednak limit zwolnienia z kasy jest niższy. Dlaczego?

Limit zwolnienia z kasy fiskalnej

Kto może skorzystać z podmiotowego zwolnienia z kasy fiskalnej? Co do zasady wszyscy przedsiębiorcy, których obrót ze sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczył 20 000 zł oraz na podstawie osobnych przepisów nie są zobligowani do rejestrowania sprzedaży na urządzeniu fiskalnym od pierwszej transakcji. Co ważne, limit ten obejmuje sprzedaż netto (u podatników korzystających ze zwolnienia z VAT – brutto) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych.


Przykład 1:

Firma XYZ od 1 stycznia 2016 roku rozpoczęła sprzedaż na rzecz osób fizycznych. Łączny obrót z tego typu transakcji wyniósł 17 000 PLN. W związku z powyższym, również w 2017 roku podatnik ten nie musi instalować kasy fiskalnej. Sytuacja ta ulegnie zmianie, jeśli w trakcie tego roku XYZ dokona sprzedaży na rzecz osób fizycznych na kwotę wyższą niż 20 000 zł. W takim wypadku w ciągu dwóch miesięcy od przekroczenia limitu przedsiębiorca będzie musiał rozpocząć ewidencję sprzedaży na urządzeniu fiskalnym.

Niższy limit zwolnienia z kasy fiskalnej

Komplikacje rozpoczynają się w sytuacji, gdy sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych rozpoczynamy w trakcie roku. Wówczas limit ten należy odpowiednio obniżyć, dostosowując do okresu jej prowadzenia w danym okresie, stosując poniższy schemat:

20 000 zł / 365 dni x liczba dni od pierwszej transakcji do końca roku


Przykład 2:

Klientami hurtowni papierniczej Zaczarowany Ołówek dotychczas były wyłącznie firmy. W dniu 10 kwietnia 2017 r. doszło do pierwszej sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Oznacza to, że obowiązek rejestrowania na kasie fiskalnej tego typu transakcji pojawi się, jeśli Zaczarowany Ołówek przekroczy w 2017 roku limit 14 520, 55 PLN (20 000 zł / 365 dni x 265 dni – tyle bowiem pozostało do końca roku).

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca, który przekroczy limit zwolnienia z kasy? Sprawdź!


Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl


UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


 • Piotr Lechniak

  Warto wspomnieć że limity nie dotyczą firm które prowadzą sprzedaż wyłącznie wysyłkową

 • Krzysztof Pokutyński

  Witam
  Mam pytanie odnośnie kas fiskalnych, prowadzę działalność i wykonuję usługi na rzecz osób fizycznych, 20000 tyś to jest czasami jedna inwestycja, i teraz… księgowa mówi że nie muszę mieć kasy fiskalnej dopóki wszystkie płatności będą dokonywane przelewem na konto firmowe i nie ma wtedy limitów, czy tak jest rzeczywiście? Nie to żebym nie wierzył bądź nie ufał księgowej – wierzę w jej kompetencje inaczej bym jej nie wybrał ale jak to mówią: ufaj ale sprawdzaj :) Będę wdzięczny za wszelkie mądre odpowiedzi.

 • anna_polka

  Czy dobrze rozumiem, że limit jest przeliczany od pierwszej transakcji ?
  Przykładowo DG prowadzona jest od 2015 a dopiero od 04.2017 zaczyna się dokonywac sprzedaży na rzecz os. fiz. to tutaj nie ma z góry przyznanego limitu 20 tys na rok 2017 ?

  • Do określenia limitu brany jest moment rozpoczęcia sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, a nie sam fakt rozpoczęcia działalności czy dokonania sprzedaży na rzecz innego podmiotu. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: https://www.ifirma.pl/poradnik-przedsiebiorcy/kasa-fiskalna.html


Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ